Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Bilim Kurgudan Bilimsel Gerçeğe
14 December 2011

Dünya'dan büyük ihtimalle bu görüntüde ne olup bittiğini merak ediyorsunuzdur! Uzay Gazetesi'nde size sunulan harika çoğu fotoğrafın aksine, bu bir ressamın bilgisayarda çizdiği bir gösterim.  

Bu tür resimler sadece bir ressamın hayal gücünü yansıtmıyor. Tersine, bu ressamlar gökbilimcilerle birlikte çalışarak uzayda görüntüleyemediğimiz nesnelerin şekillerini tam olarak çiziyorlar. 

Örneğin, görüntüdeki mavi çizgiler yıldızların yörüngelerindeki yollarını gösteriyor. (Aynı gezegenler gibi yıldızlar da eliptik yörüngelere sahiptir.) Açıkça, bu mavi çizgiler gerçekte uzayda bulunmuyor, aynı yol işaretleri gibi, ama bir ressam bunları çizebilir. Bu sırada, kırmızı çizgi ise hareket halinde dev bir gaz bulutunun yolunu gösteriyor.

Fakat bu yıldızlar ve gaz bulutu neyin etrafında dolanıyorlar? İşte neden bu yeni resmin arkasındaki nedene geliyoruz: Görüntünün merkezine yakın olarak gösterilen cisim görünmez bir Karadelik. Bu nesneler görünmüyor çünkü kendilerine yaklaşan herşeyi yutuyorlar, ışığı bile! Gökbilimciler bazı Karadeliklerin çok büyük olduğunu (bunlara süper kütleli karadelikler deniyor) ve çoğu gökadanın merkezinde bunlardan biri bulunuyor.

Gökbilimciler Şili'de bulunan Çok Büyük Teleskop adlı bir teleskopu kullanarak gökadamızın merkezinde bulunan süper kütleli karadeliğe doğru hareket halinde olan bir gaz bulutu keşfetti. Gökbilimciler ilk kez bir gaz bulutunun süper kütleli bir karadeliğe doğru yaklaşmasına şahit oluyorlar! İşte bu ressam görüntüsünde gökbilimcilerin 2021 yılında gaz bulutunun başına geleceğini tahmin ettiği şeyler gösteriliyor.

Gökbilimci Stefan Gillessen şöyle diyor: "Karadeliğe yaklaşan bir astronotun bir spagetti gibi uzatılması fikrine bilim kurgudan aşinayız. Ama şimdi bunu yeni keşfedilen bulutla gerçek olarak görebiliyoruz."

Şu harika videoya bakın, önümüzdeki birkaç on yıl içerisinde gaz bulutunun nasıl yutulacağını gösteriyor: buraya tıklayın.
 

İlginç Gerçek

Burada gösterilen faz bulutu Dünya'dan defalarca daha ağırdır. Gerçekten dev bir gaz topu!

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Images

From Science Fiction to Science Fact!
From Science Fiction to Science Fact!

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB