Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Hubble Kozmik Uzaklık Rekorunu Kırdı
15 March 2016

Evren yaklaşık 14 milyar yıl önce Büyük bir Patlama ile oluşmaya başladı. Tüm Evren, bir toplu iğne ucundan milyarlarca kez daha küçük, minicik bir kürenin içindeydi. Sonra aniden…bildiğimiz Evren ortaya çıktı.

Evren tek bir saç telinden küçükken, bir saniyeden az bir zamanda, bir gökadadan daha büyük bir hale geldi ve büyümeye devam etti. Aslında, Evren halen genişlemeye devam etmektedir, yani sürekli büyümektedir.  

Yıllar önce, Edwin Hubble adlı biri bizden çok uzaktaki gökadaların normalden daha kırmızı göründüklerini fark etti. Artık bu etkiye “kırmızıya-kayma” adını veriyoruz. Işıkları kırmızı görülüyor çünkü bizden uzaklaşıyorlar. Ve bizden en uzakta olanlar en yüksek hızla uzaklaşıyor.

Hubble (ve kendisinden sonra adı verilen bir uzay teleskopu!) ile aynı tekniği kullanan gökbilimciler, Evren’de şimdiye kadar görülen en uzak gökadanın uzaklığını ölçerek, kozmik uzaklık rekorunu kırmış oldular!

Yeni gökada 13 milyar ışık-yılı uzaklıkta, yani bir önceki rekora göre 150 milyon ışık-yılı daha ötede! Bu gökadaya baktığımızda gördüğümüz ışık, Evren sadece 400 milyon yıl yaşındayken yola çıktı ve o zamandan beri uzayda ilerliyor — bu da ilk yıldızların oluşmaya başlamasından hemen sonrasına karşılık geliyor.

İlginç Gerçek

Uzak gökada, gökadamız Samanyolu ile karşılaştırıldığında çok küçük kalıyor. Küçük olmasına karşın iddialı; Samanyolu’ndaki yıldızların 20 katı yıldız oluşuyor burada!

Share:

More news
20 March 2020
11 March 2020
10 March 2020
5 March 2020

Images

Hubble Breaks Cosmic Distance Record
Hubble Breaks Cosmic Distance Record

Printer-friendly

PDF File
1.1 MB