Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Kosmické velikonoční vejce
16 April 2017

Mnoho starověkých kmenů věřilo, že Země je uzavřena uvnitř obrovské kupole po níž každou noc putují hvězdy.

Časem lidé zjistili, že hvězdy jsou ve skutečnosti velmi vzdálené, rozptýlené po celé Mléčné dráze a mimo ni. Nepohybují se tedy uvnitř žádné obrovské koule, jak se může zdát.

Dnes té pomyslné kouli říkáme „nebeská sféra“. Avšak ta starobylá myšlenka je stále velmi užitečná. Poskytuje nám jednoduchý způsob, jak připravovat hvězdné mapy. Při jejich vytváření ignorujeme, jak jsou jednotlivé hvězdy vzdálené. Místo toho si představujeme, že vše, co vidíme na obloze, je umístěno na vnitřní straně obrovské koule, která obklopuje Zemi. Úplně stejně jako lidé ve starověku.

Oválný obrázek výše může vypadat jako úžasně zdobené velikonoční vejce, ale tak to není, jde o obrázek celé oblohy. Vlastně jde o mapu, která zobrazuje, jak sonda Gaia skenovala oblohu v prvních čtrnácti měsících své práce.

Aby dosáhla svého poslání a zmapovala celou naši Galaxii, Gaia se ve vesmíru pomalu otáčí a k tomu v obřích kruzích pozoruje prostřednictvím svých dvou „očí“ celou oblohu. Sonda se otáčí čtyřikrát denně a přitom se pohybuje kolem Slunce, což znamená, že denně skenuje různé části oblohy!

Použité barvy nám prozrazují, jak dlouho Gaia danou část oblohy pozorovala. Oblasti, které pozorovala nejčastěji jsou modré a ty, kterým se věnovala nejméně, mají broskvovou barvu.

„Cool“ zajímavost

Během své pětileté mise bude Gaia pozorovat na 1000 milionů hvězd a navíc každou z nich asi 70krát. To znamená, že každý den bude studovat neuvěřitelných 40 milionů hvězd!

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Cosmic Easter Egg
Cosmic Easter Egg

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB