Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Yıldızlarla Dans
3 February 2018, Istanbul

Bilim insanları yıldızlarla dans etmek için yeni bir yarışmacı buldu, hem de derin uzayda!

Binlerce yıldızın bulunduğu kümede özellikle ilgi çeken bir tane var. Astronomlar tarafından ilginç bir şekilde uzayda ileri geri hareket ederken görüldü. Dans etmek için bir partner gerekirken, bu yıldız zarif hareketleriyle kendi başına uçuyormuş gibi görünüyordu.

Fakat yıldızın görünmez olsa da bir partneri vardı. Bu kümedeki yıldızların arasında bir kara delik.

Kara delikler ışık yaymazlar, ve doğrudan görünmeleri mümkün değildir. Fakat onların etrafındaki evrene olan etkilerini görebiliriz. Bu yıldızın dansı da bize kara deliğin etrafında izlediği yolu gösteriyordu.

Bulması zor olsalar da kara delikler evrenin bazı bölgelerinde bolca vardır-küresel kümeler hariç. Bu boydaki bir kara delik ilk kez küresel kümede bir yıldızla dans ederken görüldü.

Küresel kümeler onbinlerce yıldızdan oluşan devasa toplardır. Samanyolu Galaksisinin etrafında toplanırlar, ve evrendeki en eski yıldız gruplarındandırlar. Etkileyici boyutları ve yaşları nedeniyle bu boyutta (Güneşten yaklaşık 4 kat daha ağır) bir sürü kara delik üretmeleri beklenen bir şeydir.

Fakat kara delikler küresel kümelerde nadiren bulundukları için yakın zamana kadar bilim insanları oluştuktan kısa süre sonra atıldıklarını düşünüyordu. Bu keşiften anlaşıldığı üzere bu doğru değil, yoksa bu yıldız dans partnerini kaybederdi.

İlginç Gerçek

Kara delikler bir atom boyunda ya da Güneşten bir milyar kat daha büyük olmak üzere en az 3 gruba ayrılırlar. En sık görülenler bu küresel kümedekiler gibi, Güneşten 4 kat ağır olan orta boylardır.

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Dancing with the Stars
Dancing with the Stars

Printer-friendly

PDF File
970.0 KB