Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Çarpışan Yıldızlar Evrene Radyoaktif Atık Saçıyor
17 August 2018, Istanbul

 

Radyoaktif materyalleri hepimiz duymuşuzdur, Dr. Jon Osterman'i Dr. Manhattan'a çeviren, ve İnanılmaz Hulk'ı yaratan şeydir.
 Gerçekte, radyoaktivite kimyasal elementlerdeki küçük partiküllerin daha küçük partikülleri, ya da radyasyon denilen enerjiyi yaymasıdır.
 Hepimiz her gün bu tür radyasyona küçük miktarlarda maruz kalırız. Kayalar, cam, hatta muz bile azıcık radyoaktiftir (zararlı olacak kadar değil). Radyasyon hastanelerde hastalıklara tanı koyma ve tedavi amaçlı kullanılır. Ayrıca her yıl nükleer reaktörler de yüz binlerce ton radyoaktif atık üretir.
 Radyoaktif materyal uzayda da bulunur. On yıllar boyunca büyük bir miktar radyoaktif materyalin Galaksimizde bulunduğunu biliyorduk, asıl soru oraya nasıl geldiğiydi - şimdiye kadar.
 Yukarıdaki uzay fotoğrafı buğulu bir leke gibi görünebilir, ama aslında muhteşem bir kozmik çarpışmadan geri kalanlara bakıyorsunuz.
 Yıllar önce, iki Güneş benzeri yıldız çarpışıp uzaya çeşitli maddeler dağıttı (turuncuyla gösterilen) ve geride yeni bir yıldız bıraktı. Patlama o kadar parlaktı ki geceleyin gökyüzünde birkaç ay yıldız gibi parladı.
 Yıldızların çarpışması oldukça nadirdir, fakat bu olayın astronomları heyecanlandırmasının başka bir sebebi var - yıldızın etrafındaki parlayan madde radyoaktif materyaller içeriyor!
 İlk kez radyoaktif materyal uzayda doğrudan tespit edildi. Bu, folyo, CDler, ve bisikletler gibi günlük araç gereçlerin yapımında kullanılan Alüminyum'un radyoaktif bir hali. 
 Galaksimiz üç tane Güneş kadar radyoaktif alüminyum bulunduruyor. Bu yeni gözlemler bize en azından birazının yıldız çarpışmaları nedeniyle oluştuğunu gösteriyor. Fakat, bu nesnenin etrafında bulunan alüminyum miktarı o kadar da fazla değil, yani büyük ihtimalle keşfedilmeyi bekleyen ikinci bir kaynak da var.

İlginç Gerçek

Radyoaktif maddeler radyasyon yaydığında tamamen başka kimyasallara dönüşürler.

Radyoaktif alüminyum magnezyum elementine dönüşür, o da bazı yiyeceklerde bulunur ve vücudumuzu sağlıklı tutmada önemli bir rol oynar.

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Colliding Stars Spill Radioactive Waste into the Universe
Colliding Stars Spill Radioactive Waste into the Universe

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB