Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Betelgeuse'un İlginç Hikayesi
13 August 2020, Valetta-Malta


2019'un sonlarında gökbilimciler, Orion takımyıldızındaki Betelgeuse yıldızının (adını "Beetle-Juice" olarak söylüyorsunuz) ilginç bir sekilde parlaklığının azaldığını yani sönükleştiğini farkettiler ama bunun nedenini bilmiyorlardı (bununla ilgili eski Space Scoop sayfasına bakabilirisniz). 

NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobu'ndan elde edilen yeni bulgular, bir toz bulutu içeren yıldızın bu gizemli bir şekilde parlaklığının azalması hakkında şimdi bir açıklama sunuyor.Bir Kırmızı Dev

Betelgeuse, tıpkı Güneş gibi ortalama büyüklükte bir yıldızdı. Ancak Betelgeuse Güneş'ten daha yaşlıdır yani yanacak hidrojen yakıtı bitmeye başlamış, yakıt bittikçe boyut olarak büyümüş ve rengi daha kırmızı olmuştur, yani kırmızı dev bir yıldıza dönüşmüştür.Güneş Sistemimizdeki Güneş'i bu yıldızla değiştirirseniz, o kadar geniştir ki Jüpiter gezegenine kadar uzanır!

Sönükleşme Sebebi

Betelgeuse, gökyüzü gözlemcileri için gece gökyüzünde bir yol gösterici olmuştur, ancak geçen yılın sonlarında sönükleşmeye başlamıştır (bununla ilgili Space Scope sayfasını buradan görebilirsiniz). Yıldız, çıplak gözle bile fark edilebilen bir değişiklik olan normal parlaklığının yaklaşık% 36'sı kaybetmiştir.
Birçok astronomi meraklısı, Betelgeuse’un sönükleşmesinin patlamak üzere olduğu anlamına gelip gelmediğini merak ediyordu. Tüm kırmızı süper devler gibi Betelgeuse de bir gün süpernova olarak bilinen patlayıcı bir ölüm yaşayacak. Bu patlamalar, Evrendeki en enerjik olaylar arasındadır ve o kadar parlak ki, bütün bir galaksiyi gölgede bırakabilirler!

Hubble Bu Gizemi Ortaya çıkarıyor

Bununla birlikte, gökbilimciler artık yaklaşan bir süpernova olayının olası olmadığını anlılar.
Hubble Uzay Teleskobu tarafından yapılan gözlemler bu duruma yeni bir açıklama getirdi. Gökbilimciler artık sönükleşmenin, yıldızın ışığını engelleyen bir toz bulutundan kaynaklandığına inanıyor. Bulutun nedeni büyük olasılıkla yıldızdan fırlatılan ve sonunda bir toz bulutuna dönüşen sıcak malzemeydi.

Image credit: ESA/Hubble, M. Kornmesser

İlginç Gerçek

Güneşimiz eninde sonunda Betelgeuse gibi bir Kırmızı Dev yıldız olacak - ancak bir bunun için daha 5.000.000.000 yıl var!

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Betelgeuse’s Dust Cloud (Artist’s Impression)
Betelgeuse’s Dust Cloud (Artist’s Impression)

Printer-friendly

PDF File
906.3 KB