Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Görünmezlik Pelerini Devre Dışı Bırakıldı
21 September 2011

Bu parlak gaz bulutlarındaki bazı bebek yıldızların harika bütün detaylarını görmek için bir süre bu görüntüye bakın. Yakından bakarak herşeyi gördünüz mü? Aslında, bu hileli bir soru, çünkü görüntüde gizlenen şeyler de var! 

Görüntünün sağ-üst tarafındaki siyah işaretleri gördünüz mü? Burada, gaz bulutu görüntülenemiyor çünkü, 'Bok Kürecikleri' adlı karanlık bulutlar görüşü engellemektedir. Bu 'Bok Kürecikleri' arkasındaki parlak gaz bulutlarından gelen ışığı soğurmakta ve sanki orada birşey yokmuş gibi bir göz yanılgısı oluşturmaktadır. 

Görüntüde oldukça parla görünen bebek yıldızlar gibi, Bok Kürecikleri'nin de içerisinde sakladığı yeni doğan yıldızlar bulunmaktadır. Ancak Bok Kürecikleri içerisinde yoğun bir şekilde paketlenmiş olan gaz ve toz, bu yıldızlar için bir görünmezlik pelerini gibi davranır. 

Bu görünmez pelerinin aslında zayıf bir yönü vardır: Gökbilimciler buraya kırmızı ötesi ışığa duyarlı özel bir tür teleskopla baktıklarında Bok Kürecikleri etkisiz hale gelmektedir. Gözlerimiz kırmızı ötesi ışığı göremez, ama yine de evlerimizdeki televizyon kumanasında onu kullanırız. Kırmızı ötesi ışık ayrıca bu küreciklerin içersinde de ilerleyebilmektedir.

Bu yüzden çabalarıyla bazı yıldızları gizleseler de, Bok Kürecikleri'nin görünmezlik aygıtı gökbilimcilerin güçlü teleskoplarıyla başa çıkamaz!

İlginç Gerçek

Bart Bok adlı bir gökbilimci Bok Kürecikleri'ni 1940'larda keşfetmiş, yıldızların bu karanlık bulutların içerisinde doğabileceklerini düşünmüştür. Ancak bu fikirlerinin kırmızı-ötesi teleskoplar kullanılarak kanıtlanması 50 yıl almıştır!

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Images

Invisibility Cloak Deactivated
Invisibility Cloak Deactivated

Printer-friendly

PDF File
1.1 MB