Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Yıldız Işığından Alacakaranlığa: Dostça Bir Vampir Yıldız
7 December 2011

Gökbilimciler maddesinin çoğunu bir vampir yıldıza kaptıran bir yıldızın en iyi fotoğrafını çektiler!

1.5 arayla alınan bu görüntüde ortak bir yörünge etrafında dolanan bir büyük yıldız (kırmızı) ve bir'vampir' yıldız (mavi) görülüyor. 

İki yıldızın birbirine uzaklığı Güneş-Dünya mesafesinden biraz daha fazla. (Karşılaştırma için Güneş ve ona en yakın yıldız arasındaki uzaklık bunun 870,000 katıdır!). Bu yıldızlar birbirlerine çok yakın olduklarından, vampir yıldız büyük yıldızın yaklaşık olarak yarısını yemiştir.

"Bu çift yıldızın normal olmadığını biliyorduk, ve maddenin bir yıldızdan diğerine doğru gittiğini de" diyor gökbilimci Henri Boffin. Ancak burada gerçekleşen şey gökbilimcilerin beklediğinden farklı.

Yeni gözlemlere göre büyük olan yıldız gökbilimcilerin düşündüğünden biraz daha küçük. Yani iki yıldız arasındaki boşluğu dolduracak kadar büyük değil. Aslında, aradaki uzaklığın sadece dörtte birini dolduracak kadar büyük. Bu nedenle büyük olan yıldızın nasıl olup da, kurbanına ulaşamayan bir vampir yıldız tarafından maddesi tüketiliyor sorusunu cevaplamak daha zor hale geliyor!

Gökbilimciler şimdi yıldızın vampir tarafından ıssırılmak yerine maddesinin bir kısmını gönüllü olarak dışarıya attığını düşünüyor. Daha küçük yoldaş yıldız ise önüne gelen şeyi tüketiyor - dost bir vampir gibi!

İlginç Gerçek

Bazı çift yıldızlarda ortak kütle merkezi etrafındaki tur bir günden daha kısa iken, bazılarında bu süre binlerce yıldır!

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

From Starlight to Twilight: A Friendly Vampire Star!
From Starlight to Twilight: A Friendly Vampire Star!

Printer-friendly

PDF File
904.3 KB