Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Pluto'nun Dazlak Kuzeni
21 November 2012

Görünüşe göre Güneş Sistemi’mizdeki cüce gezegenlerden biri olan Makemake’nin bir atmosferi bulunmuyor, yani kel! Atmosferi olmadığı için kuzeni Pluto’dan bile uzakta, bulunduğu yerde üzerine gelen güneş ışığını tutamıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar, Pluto’da Makemake gibi cüce gezegen sınıfına alınmadan önce , en uzak gezegen olarak kabul ediliyordu. Cüce gezegenler, basit olarak gezegen olamayacak kadar küçükler, ancak yine de görünüşleri yuvarlak, aynı gezegenler gibi, ve asteroidlerden büyükler. Bize yakın cüce gezegenler hakkında çok az şey biliyoruz, ve Makemake hakkında ise hiçbir şey bilmiyoruz. Bu uzak nesneyi araştırmak için, gökbilimciler bir yıldızın önünden geçmesini beklemek zorundaydı. Ve beklediler de. Bir süre sonra, bunun karşılığını aldılar.

Eğer Makemake etrafında bir atmosfer olsaydı, cüce gezegen onu örttüğü sırada yavaşça sönmeliydi. Aynı Dünya’daki günbatımı gibi, Güneş Sistemi’mizin merkezindeki yıldız –yani güneş– ufkun altına geçtikçe ışığı yavaşça azalıyor. Ancak Makemake’nin yıldızı örtmesi esnasında, arka fondaki yıldız birden kaybolarak bir dakika içerisinde tekrar görünmeye başladı, ve bu sırada yavaşça azalan bir kararma görülmedi. Bunun anlamı Makemake’nin bir atmosferi bulunmuyor ve beklenenden biraz daha soğuk bir yüzeyi var, hatta kışın Kuzey Kutbu’ndan bile daha soğuk!

 

İlginç Gerçek

Güneş Sistemi’mizde Makemake dışında dört tane daha cüce gezegen bulunuyor: Pluto, Ceres, Haumea ve Eris.

More information

Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

More news
6 May 2020
24 April 2020
20 April 2020
9 April 2020

Images

Pluto’s Bald Cousin
Pluto’s Bald Cousin

Printer-friendly

PDF File
1.1 MB