Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
A co jeśli Słońce jest olbrzymim Pokemonem?
8 August 2016

Ostatnio gra Pokémon Go bije rekordy popularności. Na plaży mnóstwo ludzi czatuje na wodne pokemony, takie jak Magikarp czy Krabby. Wybierając się na spacer poza miastem, nie sposób nie zauważyć pokemonów typu trawiastego, jak na przykład Caterpies.

A jakiego rodzaju pokemony znaleźlibyśmy w przestrzeni kosmicznej?

Choć Słońce oczywiście nie jest pokemonem to ma ono wiele wspólnego z pokemonem elektrycznym o nazwie Magneton. “Discharge” (czyli „rozładuj”) oraz “Zap Cannon” są dwoma najsilniejszymi rodzajami ataku Magnetona.

Słońce ma podobne moce i potrafi wytworzyć potężne burze, które zakłócają pracę satelitów komunikacyjnych na orbicie i rozładowują sieci energetyczne na Ziemi. 

Sztormy te wywołane są przez pole magnetyczne Słońca. Każdy magnes, również taki który można przyczepić do lodówki, tworzy wokół siebie pole siłowe zwane polem magnetycznym. Słońce działa właśnie jak taki magnes. To w jaki sposób Słońce i inne gwiazdy wytwarzają swe pola magnetyczne, pozostaje jednak zagadką.

Wnętrze każdej gwiazdy składa się z wielu warstw. Są warstwy, gdzie energia porusza się wyłącznie w kierunku na zewnątrz gwiazdy, i takie, gdzie energia krąży transportowana w górę i w dół. Wielu naukowców uważa, że pole magnetyczne powstaje w miejscu, gdzie te dwa rodzaje warstw się spotykają.

Jednak gwiazdy które są mniej masywne od Słońca posiadają tylko jeden rodzaj warstw, jak to pokazano na obrazku powyżej. Jak się ostatnio okazało, mimo to posiadają one pola magnetyczne podobne do tego jakie ma Słońce.

Wygląda na to, że nasze zrozumienie pól magnetycznych wymaga jeszcze sporo pracy!

 

Ciekawostka

Potrafimy zmierzyć jak silne jest pole magnetyczne danej gwiazdy patrząc ile emituje ona promieniowania X. Im więcej promieniowania X, tym silniejsze pole magnetyczne. 

 

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Inside of a Low-Mass Star
Inside of a Low-Mass Star

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB