Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Dünyadaki yaşamı parça parça bir araya getirmek
13 June 2017, Istanbul

Şaşırtıcı bir gerçek: Vücudundaki her atom milyarlarca yıl önce bir yıldız içinde pişmişti - kemiklerindeki kalsiyum, kanındaki demir, hatta takılardaki altın. 

Yıldızlar öldüklerinde, yeni yapılmış malzemeler yeni yıldızlar, gezegenler hatta insanlar olarak geri dönüştürülmek üzere uzaya dağılır. Bazen bu atomlar bir araya gelir, Lego parçaları gibi özel bir şey yaratırlar - organik moleküller. 

Organik moleküller yaşamın yapı taşları olarak bilinir, çünkü hiç kimse yaşamın tam olarak nasıl başladığını bilmese de bir şey kesin: bu moleküller önemli bir rol oynadı. 

Organik moleküller Dünyanın her yerinde okyanusların dibinden dağların tepelerine kadar her yerde bulunur. Fakat astronomların çözmeye çalıştığı şey doğada nasıl oluştukları. 

Dünya ve Güneş Sistemindeki diğer gezegenler yıldızımız olan Güneşin doğumundan geriye kalan maddelerden oluşmuştur. Bu nedenle bilim insanları Güneşin daha genç olduğu zamanki görünüşüne benzeyen yıldızları araştırıp organik moleküllerin oluşumuyla ilgili ipuçları bulmaya çalışıyorlar. 

Ve çabaları işe yaradı! Yaşamın yapı taşlarından biri Güneşin genç haline benzeyen üç ayrı yıldızın etrafında bulundu.Molekül her bir yıldızın çevresindeki kozmik toz ve gazdan oluşan sıcak kozalarda bulundu. 

Bu bize ne anlatabilir? Dünyada yaşamın oluşumuyla ilgili iki ana fikir vardır. Ya yaşam kendi başına Dünyanın yüzeyinde oluştu ya da bazı yapı taşları Dünya oluşmadan bile önce Güneş etrafında oluştu. 

Bu yeni keşfe göre, ikinci fikrin doğru olma olasılığı daha yüksek gibi! Bu durumda, organik moleküller Güneş sistemimizdeki kuyruklu yıldızların parçası oldular. Bu kuyruklu yıldızlar ise daha sonra maddeleri bizim gezegenimize taşıyıp yaşamın oluşumuna neden olmuş olabilirler.

İlginç Gerçek

Bu yıldız sistemi gayet bereketli!

Yeni bir keşifte 5 yıl önce keşfedilen aynı yıldızların etrafında şeker bulundu!

Share:

Images

Piecing Together Life on Earth
Piecing Together Life on Earth

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB