Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Hledání pohřbených tajů Marsu
30 November 2018

Rychlé prohledání sociální síťe Instagram nabídlo hned 350 milionů fotek s hashtagem „selfie“. Ale žádná z nich nesahala ani po kotníky fotce, kterou obdržela NASA tento týden od sondy InSight z Marsu.

Tato fotografie byla pořízena krátce po tom, co sonda InSight přistála na Marsu. To se stalo přesně 23. října po šestiměsíčním letu. Obrázek výše ukazuje část sondy a prachový povrch rudé planety v pozadí.

InSight přistála přesně na plánovaném místě na velké, rovinaté pláni blízko marsovského rovníku (to je na půli cesty mezi severním a jižním pólem). Tato oblast je tak plochá a prázdná, že se jí začalo říkat „největší parkovací místo na Marsu“. A takhle to NASA přesně chtěla. Přistání na nějaké velké skále nebo strmém svahu by mohlo způsobit přílišné naklonění nebo dokonce převrácení InSight a to by znamenalo konec mise. Navíc skály ani údolí na povrchu Marsu sondu vůbec nezajímají.

Na rozdíl od roverů, které na Marsu působily nebo ještě působí, InSight bude vrtat hluboko pod povrch, aby mohla studovat vnitřek planety. Zařízení s názvem „krtek“ se samo zavrtá až pět metrů pod povrch, kde bude hledat pohřbená tajemství – jako například kolik tepla přichází z jádra planety.

Jiný přístroj, asi velikosti volejbalového míče, bude měřit drobné pohyby způsobené sesuvy půdy, prachovými bouřemi, dopady meteoritů a nebo dokonce takzvanými „marsotřeseními“ (podobné jako zemětřesení).

Údaje ze všech přístrojů na sondě nám pak poskytnou obrázek o vnitřní struktuře Marsu podobným způsobem, jakým ultrazvuk umožňuje lékařům „vidět“ dovnitř lidského těla. To nám pomůže odhalit spoustu informací – jako třeba to, jak se kamenné planety jako Mars a Země tvořily a jak se měnily v průběhu času. InSight nám může dokonce napovědět, odkud pochází život – a možná i to, jak může zaniknout.

Díky oceánům, počasí a lidské činnosti se naše vlastní planeta neustále mění a její historie se tím pádem již nedá zjistit. Ale Mars zůstává po milióny let téměř stejný, což nám umožňuje čistý pohled do minulosti.

„Cool“ zajímavost

InSight nebyla na své cestě na Mars sama, spojili se s ní dva stopaři: "Wall-i“ a "Eva“. Tyto dvě drobné družice (tzv. cubesat) posílaly zpět na Zemi zprávy během odvážného přistání InSight a především nám daly vědět, že vše proběhlo v pořádku.

VoSk

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

NASA's Insight Spacecraft Takes a Selfie
NASA's Insight Spacecraft Takes a Selfie

Printer-friendly

PDF File
982.7 KB