Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Tajemná planetární školka
6 December 2019

Už dlouho víme, že planety se formují a žijí v okolí hvězd. Například naše Slunce je mateřskou hvězdou všech planet v naší sluneční soustavě. Nyní ale vědci našli stopy důkazů o tom, že planety jsou možná ještě drsnější než jsme si doposavad mysleli a že jsou schopné se zformovat v těch nejnáročnějších podmínkách ve vesmíru.

Když se zrodí hvězda, jakýkoliv zbylý plyn a prach se kolem ní usadí ve formě disku ne nepodobného prstenci planety Saturn. V rámci tohoto prstence obíhá spousta zrnek prachu tvořených z kamene. Tyto zrnka se pak mohou srážet a slepovat k sobě navzájem a tvořit stále větší a větší objekt – tak se vlastně rodí planety.

Nový výzkum ukázal, že tento prach, plyn a prstence materiálu lze nalézt také v prostředí okolo obrovských černých děr. Černé díry jsou obří objekty ve vesmíru, které se povětšinou vyskytují velmi daleko od nás, a jež obsahují spoustu hmoty stlačené do extrémně malé oblasti. Všechno, co se dostane příliš blízko k černé díře je přitahováno tak velkou gravitační silou, že nemá šanci uniknout.

Planety, které by se vytvořily v tomto opravdu drsném prostředí, by byly pravděpodobně nejméně desetkrát větší než naše Země!

Dnešní technologické a vědecké schopnosti nám zatím neumožňují zjistit, zda tyto planety skutečně kolem černých děr existují, ale astronomové doufají, že se jim to v blízké budoucnosti podaří.

„Cool“ zajímavost

Pokud byste chtěli vyrobit malou černou díru, museli byste namačkat například celou zeměkouli do kuličky o průměru jen několik milimetrů!

VoSk

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Planet Nursery
Planet Nursery

Printer-friendly

PDF File
991.7 KB