Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Gökadamızın Bir Benzeri
1 June 2011

Gökbilimciler Evrende bulunan gökadaların birçok fotoğrafını çekmektedirler, fakat bizim kendi gökadamız Samanyolu’nu gösteren tek bir fotoğrafımız yok. Çünkü şimdiye kadar hiçbir astronot veya insan-yapımı uzay aracı Samanyolu’nun dışına çıkamadı ve böylelikle kendi gökadamızı görüntüleyemedi.

Fakat yine de gökbilimcilerin Samanyolu’nun neye benzediği hakkında iyi bir fikirleri var: hafifçe dışarıya doğru uzanan bir merkeze sahip sarmal bir gökada. Samanyolu’nun şeklini bir sarmal yerine sadece gece gökyüzü boyunca uzanan ince bir şerit halinde görüyoruz, çünkü onun içinde yaşıyoruz ve ona yandan bakıyoruz. (Elinize bir tabak aldığınızı ve ona kenarından baktığınızı hayal edin, göreceğiniz şey tam bir daire şekli yerine ince bir kenar olacaktır.)

Fakat eğer başka bir gökadadan yabancı birinin Samanyolu’nu nasıl göreceğini merak ediyorsanız, o zaman gökbilimcilerin sahip oldukları en iyi şey diğer gökada fotoğraflarıdır. Burada gösterilen sarmal gökada inanılmaz bir şekilde gökbilimcilerin düşündüğü Samanyolu’nun şekline benziyor, tıpkı gökadamızın bir eşi gibi.

İlginç Gerçek

İnsan yapımı en uzak uzay aracı Güneş Sistemi’nin sınırına varmıştır. Voyager 1 adlı araç yeryüzünden uzaya 34 yıl önce gönderilmiştir ve hala çalışmaktadır.

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Our Galaxy has a Look-alike!
Our Galaxy has a Look-alike!

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB