Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Evrenimiz büyük, güzel…ve çoğunlukla görünmez!
22 June 2011

Evrenin ne kadar büyük olduğunu hayalimizde canlandırmak oldukça zor. Örneğin, Yeryüzü bize oldukça büyük bir yer gibi geliyor, ama en yakın yıldız olan Güneş’in içine 1 milyon Dünya sığdırabilirsiniz. Ve Güneş, Samanyolu ismini verdiğimiz gökadamızı oluşturan milyarlarca yıldızdan sadece bir tanesidir. Samanyolu’nun yakınımızdaki yaklaşık 40 gökada grubundan sadece bir üyesi olduğunu düşünürseniz, Evren gittikçe büyük bir yer olmaya başlar!

Bu yeni görüntü Pandora’nın Kümesi adı verilen ve bizimkinden çok daha büyük farklı gökada kümesini gösteriyor. Görüntüde, herbir gökadanın sadece küçük beyaz küçük bir çizik şeklinde göründüğü, Evrenin büyük bir kısmı gösteriliyor. Bu gökadalar Pandora’nın Kümesi’nde bulunanların sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Burada ayrıca sıcak gaz (pembe) ve ışık yaymayan çok sayıda ilginç madde bulunuyor ve biz onları göremiyoruz! Gökbilimciler bu maddeye “karanlık madde” ismini veriyor.

Karanlık madde görünmez olsa da, gökbilimciler bu maddenin çevresiyle etkileşiminden onunla ilgili bilgilere ulaşabiliyorlar – tıpkı oturma odasında bir yastığın görünmez biri tarafından hareket ettirilmesi gibi. Bu görüntüde, madde bulunan herhangi bir yer – görünür veya görünmez – gökbilimcilerce mavi olarak renklendirilmiştir. Gökada içermeyen mavi noktaları işaretleyebilir misiniz? İşte o karanlık madde!

Gökbilimcilerin karanlık madde hakkında hala öğrenecekleri şeyler var, bu nedenle bunun gibi yeni fotoğraflar oldukça önemli.

İlginç Gerçek

Karanlık madde Evrenin her tarafında bulunuyor. Gökbilimciler Evrende, görebildiğimiz maddenin dört katı kadar görünmeyen karanlık madde olduğunu düşünüyorlar.

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

More news
20 March 2020
11 March 2020
10 March 2020

Images

Our Universe is big, beautiful… and mostly invisible!
Our Universe is big, beautiful… and mostly invisible!

Printer-friendly

PDF File
985.9 KB