Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Büyük, Ateşli Bir Dev
23 June 2011

Yıldızlar farklı renk ve boyutlarda olabilir. Bu yeni görüntü ünlü Kırmızı Dev yıldız Betelgeuse yıldızını gösteriyor. Yıldız görüntüde küçük görünüyor - sadece merkezdeki küçük kırımız bir daire. Ancak Betelgeuse aslında dev gibidir: Eğer Güneş Sistemi'ndeki Güneş'le değiştirseniz, genişliği Jüpiter gezegenine kadar ulaşırdı!

Betelgeuse bir zamanlar ortalama bir yıldızdı, aynı Güneş gibi. Ancak yaşlandı, ve Kırmıız Dev yıldız olana kadar büyüdü. Yıldız şimdi çok büyük olduğu için dış tarafındaki maddeyi tutmakta artık zorlanıyor. Bu madde şimdi uzaya dağılarak yıldızın etrafında bulutsu adı verilen güzel bir gaz ve toz bulutu oluşturdu. Görüntüde, yıldızın etrafındaki puslu kırmızı, mavi ve mor bulut, bulutsudur.

Bulutsu Betelgeuse kadar parlak olmadığı için, gökbilimciler onu görebilmek içn yıldız ışığının bir kısmını engelliyorlar. İşte bu nedenle yıldızın etrafında siyah bir disk bulunuyor - burası bulutsuyu görüntülebilmek için yıldız ışığının teleskopa gelmesinin engellediği bölge. Parlak yıldızın bu fotoğrafı gökbilimciler tarafından farklı zamanlarda alındı ve daha sonra bu görüntüler bir araya getirildi.

Görüntüde görüldüğü üzere bulutsu Betelgeuse etrafında eşit olarak dağılmıyor. Bu, gökbilimcilere yıldızın dış katmanlarının farklı zamanlarda farklı hızlarda yıldızdan koptuğunu anlatıyor. Bu görüntüyü çalışarak, gökbilimciler yıldızın bulutsuyu nasıl oluşturduğu hakkında çok miktarda şey öğreniyorlar.  

İlginç Gerçek

Bizim Güneş'imiz de sonunda Betelgeuse gibi bir kırmızı dev yıldız olacak - ancak bu 5,000,000,000 yıl sonra gerçekleşecek!

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

A Big Fiery Giant!
A Big Fiery Giant!

Printer-friendly

PDF File
914.3 KB