Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Parlama Sırası Bende
25 April 2012

Yıldızlarla dolu şu muhteşem fotoğrafa bakın. Görüntüde dikkatinizi çeken bir yer var mı? Orta kısımdan sol tarafa doğru toplanan mavi ve beyaz yıldızlar değil mi? Bu çok miktarda sıcak yıldız içeren genç bir yıldız kümesidir.

Şimdi tamamını görebilmek için görüntünün üzerine tıklayın. Işıl ışıl parlayan yıldız kümesi hala orada (sol üst köşede), ama şimdi dikkatinizi çekmeye çalışan daha fazla şey var. Özellikle görüntünün alt kısmında bulunan kırmızı gaz bulutu dikkatleri üzerine çekmeye çalışıyor.

Yıldız kümesi ayrıca geceleyin gökyüzünde Kartal Bulutsusu adı verilen, şimdi burda göremediğimiz, çok daha büyük bir gaz bulutuna oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Kartal Bulutsusu’nun olduğu fotoğraflarda yıldız kümesi adeta soluk önemsiz bir yer haline geliyor. Şöhret basamaklarından korkunç bir düşüş!

Gökbilimciler genellikle gökyüzünde küçük alanların fotoğraflarını çekerler, bu yüzden çoğunlukla bazı cisimler gözden kaçar, bazıları ise buradaki küme gibi dikkatleri üzerine çekmenin tadını çıkarmaya çalışır. Bunu kendiniz deneyebilirsiniz: Tamamen farklı bir görüntü oluşturmak için elinizle görüntünün bir kısmını kapatın. Daha önce dikkatinizi çekmeyen birşeyi farketmenize yardımcı oldu mu?


İlginç gerçek: Bu Avrupa Güney Gözlemevi’nin yayınladığı en yeni görüntülerden biri, fakat bunlar gibi binlerce görüntüsü bulunuyor! En iyi 100 görüntüsüne buradan ulaşabilirsiniz:
www.eso.org/public/images/archive/top100

More information

Bu Uzay Gazetesi ESO Basın Bülteni'nin çocuklar için hazırlanmış halidir.

Share:

More news
6 May 2020
24 April 2020
20 April 2020
9 April 2020

Images

Einmal im Rampenlicht stehen
Einmal im Rampenlicht stehen

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB