Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Onlar Evrenin En Büyükleri!
26 July 2012

Evren içerdiği yıldız çeşitleri bakımından bir seç-al marketine benzemektedir.

Yıldızların renkleri gökbilimcilere onların ne kadar ağır oldukları ve yüzey sıcaklıkları hakkında bilgiler verir. En sıcak ve en ağır yıldızlar mavi iken, en soğuk ve en hafif olanlar kırmızıdır. (Aslında bu bizim günlük yaşamda sıcak ve soğuk için kullandığımızın tersidir, örneğin musluk çeşmesi ve hava raporları gibi).

En sıcaktan en soğuk olana doğru yıldızlar şu şekilde sınıflandırılır: O, B, A, F, G, K ve M. Güneşimiz orta sınıf G-türü bir yıldızdır. Gördüğünüz gibi sıralama alfabetik değil. Fakat İngilizce dilinde, bu sıralamayı hatırlamak için kolay bir yol bulunuyor: Sadece şu deyimi tekrarlayın: “Oh Be A Fine Girl/Guy, Kiss Me”. (Siz de Türkçe olarak kuracağınız bir cümle ile bu sıralamayı kolayca hatırlayabilir misiniz? Haberin altındaki etkinliğe bakın.)

Kısa süre önce uluslar arası bir gökbilimciler ekibi 71 yane O-türü yıldız gözledi – Evrenin tatlıcı dükkanındaki en büyük şekerlemeleri yani. Sıralamadan göreceğiniz üzere bu yıldızlar yakıcı bir sıcaklığa sahip. Şimdiye kadar, gökbilimciler O-türü yıldızların yakın komşularından oldukça uzakta yaşadıklarını düşünüyordu. Buna rağmen, yapılan yeni araştırmaya göre bu yıldızların dörtte üçü başka bir yıldızla birlikte yaşıyor. Aslında, üçte biri sonunda tek bir yıldız olacak kadar birbirine yakın! 

Yaratıcı olun: Yıldız gruplarını (O, B, A, F, G, K ve M) en sıcaktan en soğuğa doğru sıralamaya yarayacak, kendi dilinizde kuracağınız basit cümleleri önermenizi bekliyoruz. Lütfen önerilerinizi, isminizi (ya da eğer birlikte çalıştıysanız okul arkadaşlarınızı), yaşınızı ve bulunduğunuz il bilgilerini arifsolmaz@cag.edu.tr adresine gönderin.

More information

Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

The ‘O’ So Big Gobstoppers of the Universe!
The ‘O’ So Big Gobstoppers of the Universe!

Printer-friendly

PDF File
765.3 KB