Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Uzay Çağııııı!
12 September 2012

Bazen Evrendeki olayların zaman uzunluğunu kavramak zor olabilir. Ancak Evren çok büyük ve çok uzun zaman önce meydana geldi – 13.7 milyar yıl! Bu Dünya’nın yaşının yaklaşık üç katı ve gezegenimizden önceki dönemi hayal etmek oldukça zor!

Bu büyük zaman ölçekleri gökbilimciler için milyonlarca yada milyarlarca yıl süren yaşamlarında tek bir yıldızı yaşamı boyunca inceleyemecekleri anlamına geliyor! Bunun yerine yaşamlarının farklı dönemlerindeki farklı yıldızları gözlüyorlar.

Bazen, yine de, geceleyin gökyüzünde uzayın derinliklerindeki bir cisim yaşam süremiz içerisinde değişim gösterebilmektedir. Örneğin bu yeni uzay görüntüsüne bakın.Yaklaşık 11,000 yıl önce patlayan dev bir yıldızdan geriye kalan parlayan bir gaz bulutunu gösteriyor. Gökbilimciler böyle patlamalara ‘süpernova’ adını veriyor.

Bulut uzayda oldukça hızlı hareket ediyor, saatte yaklaşık 650,000 kilometre hızla. Dikkate değer şekilde, Yeryüzü’nden oldukça uzakta olsa da, çok hızlı hareket ettiğinden dolayı bir insan yaşamı boyunca geceleyin gökyüzündeki konumunda belirgin bir değişim gözlenebilmektedir. Geceleyin gökyüzündeki yakınında görülen yıldızlar, daha yaşlı olduğunuzda şimdikinden farklı görünecektir.

11,000 yıl sonra bile, süpernova patlaması geceleyin gökyüzünün görünüşünü halen değiştirebiliyor!

Siz de katılın: Birçok gökbilimci gözlemleriyle ilgili günlük ya da kayıt tutar. Bunlar Evrende meydana gelen bazı değişimleri görmek için harika kayıtlardır. Neden siz de kendi gözlem kayıtlarınızı tutmaya başlamıyorsunuz? Hatta bir teleskopunuz olmasa bile, Ay, bazı özel cisimler örneğin arasıra meydana gelen kuyrukluyıldızlar gibi gözle görebildiğiniz cisimlerin resimlerini çizebilirsiniz.

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Space Aaaaaages!
Space Aaaaaages!

Printer-friendly

PDF File
942.0 KB