Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
En İyi Yıldız Kozları
28 September 2011

Eğer Evrendeki farklı yıldızlarla ilgili olan Top Trumps adlı kart oyununu oynadıysanız, elinizde kesinlikle Sarı Hiper-Dev yıldızlı kartın olmasını isterdiniz. Fotoğraftaki sarı hiper-dev yıldızla ilgili bilgilere bakın: Güneş'ten yaklaşık 20 kez daha ağır, 1000 kez daha geniş, ve 500,000 kat daha parlaktır!Böyle bir kartla oldukça şanslı olurdunuz, hem de sarı hiper-devler oldukça nadirdir.

Burada gösterilen yıldızın boyutlarına biraz daha yakından bakalım: Eğer Güneş'imizi bu yıldızla değiştirsek, Dünya bu yıldızın derinliklerinde yer alacak, Jüpiter gezegeni ise hemen yüzeyinde dolacaktı! Bu sırada yıldızın etrafındaki gaz ve toz bulutu (yıldızı çevreleyen daha karanlık halka) Neptün gezegeninin ötesine ulaşırdı!

Yıldız her zaman ağır olsa da, her zaman bu kadar geniş olmayacak. Parlaması için hidrojen yaktığı dönemde - aynı Güneş'imiz gibi - boyut olarak çok daha küçüktü. Fakat bu yakıtını tükettiğinde, yıldız genişleyerek Kırmızı Süper-Dev bir yıldız haline geldi. Daha sonra bu kırmızı devden çok daha parlak olan Sarı Hiper-Dev yıldızı haline geldi.

Ve bu daha hikayenin sonu değil. Sonunda, yıldız süpernova patlaması denilen bir patlama ile yaşamını sonlandıracak. Bu gökadamızdaki bir sonraki süpernova patlamalarından biri olacak!

İlginç Gerçek

Yaklaşık 5 milyar yıl sonra Güneş'in yakıtı bittiğinde, boyutları artarak bir Kırmız Dev yıldız olacak, ama Kırmızı Süper-Devler kadar değil. Bununla birlikte, Güneş o kadar büyük olacak ki, Dünya'yı içine alacak!

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Stellar Top Trumps
Stellar Top Trumps

Printer-friendly

PDF File
915.8 KB