Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Uzayda Bir Peri Masalı
2 May 2012

"Ayna, ayna, söyle bana var mı benden güzeli? diye sordu uzay tozunun taneciklerinden yansıyan ışığını izleyen parlak yıldız. Sürpriz bir cevap verildi yıldızın sorusuna: "Bu toz bulutları!"

Tamam, aslında yıldızlar böyle konuşamaz, ama bu gaz bulutları kendilerini aydınlatan yıldızlardan daha güzeller. Bunlar yansıma bulutsuları (nebula) deniyor çünkü yakınlarındaki yıldızlardan gelen ışığı yansıtıyorlar, nebula kelimesi de Latince 'bulut' anlamına geliyor.

Fotoğrafta yansıyan yıldız ışığı mavi ve beyaz renklerde görülüyor. Toz da kendine ait bir ışık üretiyor, bu ise fotoğrafta turuncu renkte gösteriliyor. Turuncu renkli bölgeler tozun toplanıp bir arada bulunduğu yerlere işaret ediyor.

Gözlerimiz tozdan kaynaklanan düşük enerjili ışığı göremiyor, fakat APEX adlı özel bir teleskop bu ışığı gözleyebiliyor. Gökbilimciler, APEX olmadan, yani bu toz kümelerini göremeden gözlem yapamazlar, sadece arkasındaki cisimlerin görülmesini engelleyen karanlık bir boşluk görürler. Fakat gökbilimciler için bu bölgelerin gözlenmesi çok önemli, çünkü yeni yıldızlar bu toz ve gaz bulutları içinde oluşuyorlar.

 

İlginç Gerçek

APEX teleskopu Güney Amerika'da 5100 metre yüksekliğindeki bir çölde bulunuyor.

More information

Bu Uzay Gazetesi ESO Basın Bülteni'nin çocuklar için hazırlanmış halidir.

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

A Fairytale in Space
A Fairytale in Space

Printer-friendly

PDF File
1022.6 KB