Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Nesneleri Farklı Işıkla Görmek
31 May 2012

Yağmur yağdıktan sonra Güneş ışıklarını da görürseniz, gökyüzünde güzel bir gökkuşağı görebilirsiniz. Bunun nedeni yağmurdan sonra havada asılı kalan su taneciklerinin güneş ışığını gökkuşağının tüm renklerine ayırmasıdır. Böylece gizemli renk aralıkları gözler önüne serilir.

Fakat ışık başka birçok gizeme sahiptir. Örneğin, gözümüzle gördüğümüz ışığın, ışığın çoğu türünden sadece bir tanesi olduğunu biliyor muydunuz? Büyük olasılıkla diğer türlerden haberiniz vardı ama, radyo dalgaları ve mikrodalga radyasyon gibi türlerin de bir ışık türü olduğunu düşünmemiştiniz. Bunun nedeni insanların gözümüzle gördüğümüz türden bahsederken onu 'ışık' olarak adlandırmaları, ama gerçekte 'görünür ışık' olarak söylemeleri gerektiğidir.

Gözümüz sadece görünür ışığı görebilirken, özel kameralar diğer türleri de tespit edebilir. Etrafınızdaki şeyler onları farklı ışık türlerinde görüntülediğinizde çok farklı görülebilir. Örneğin, Centaurus A adlı bu gökada görüntüsünü ele alın. Radyo ve kırmızı ötesi ışığa duyarlı teleskoplarla alınan görüntülerin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Şimdi Uzay Gazetesi'nde iki hafta önce yayınlanan aynı gökadanın görünür ışıkta alınan fotoğrafına bakın.

Her iki görüntüde aynı gökadayı gösteriyor ama belirgin bir şekilde farklı görünüyorlar. Görünür ışıkta alınan görüntü daha güzel görünse de, her iki fotoğrafta da gökbilimciler için önemli bilgiler bulunuyor. Evrende neler olduğunu tamamen anlamak için ışığın tüm dalgaboylarında gözlem yapılması gerekiyor.

İlginç Gerçek

Evrendeki maddenin sadece % 4'ü ışığın tüm türlerinde kendini göstermektedir.

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Seeing Things in a Different Light
Seeing Things in a Different Light

Printer-friendly

PDF File
1000.7 KB