Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Gelecekte Ay'daki Evimiz İçin Gizli Yerler
2 November 2017, Istanbul

Bir sürü kişi uzaydaki geleceğimizi uzay gemileri, Ay seraları ve kubbe şeklide binalar olarak hayal ediyor.

Fakat Dünya dışında bir yaşam hayal ediyorsan bakış açını değiştirmek isteyebilirsin. Ay'daki yeraltı mağaraları geleceğin lüks villaları olabilir!

Ay gezegenimize en yakın komşumuz. Dünya'dan sadece 3 gün uzakta olduğu için insanlığın uzaydaki ilk yeni evi olmak için iyi bir tercih olduğu belli.

Bu hayali gerçekleştirebilmek için bilim insanları Ay'da bulunma ihtimali olan yeraltı tünellerini araştırıyorlar.

Ay'ın fotoğrafları yüzeydeki çukur gruplarını gösteriyor, bu yeraltında gizli olan devasa mağara veya tünellerin bir göstergesi olabilir. Tüneller birbiriyle bağlantılı olabilir, böylece gelecekte içlerine sokaklar, hatta kasabalar bile sığabilir.

En yakın komşumuz olmasına rağmen Ay dünyanın tersine pek dost canlısı değil. Yüzeyindeki sıcaklıklar dünyanın güney kutbundaki sıcaklığa veya 100 dereceye ulaşabilir. Bunun nedeni Dünya'daki atmosferin Ay'da bulunmaması.

Ay'da yeralıtında yaşamak bizi bu ölümcül sıcaklıklardan, uzaydan gelen kayalardan ve Güneş'ten gelen tehlikeli radyasyondan korur. Ayrıca bunun gibi yeraltı sığınakları Ay ya da Mars'ta yaşama ihtimali olan uzaylılar için de uygun olabilir.

Ay'daki yeraltı mağaraları hakkında daha fazla şey öğrenmek için bilim insanları dünyadaki benzer mağaralara baktılar. Ay'daki mağaralar gibi, bunlar da uzun zaman önce yeraltında akan lavlar tarafından oluşmuştu.

Astronotlar dünyadaki mağaralarda eğitim görüyor ve gelecekte Ay veya Mars'taki görevlerde yapılacak araştırmayı öğreniyor.

İlginç Gerçek

Ay'daki mağaraları daha iyi görebilmek için tavanlarını bir meteorun çökertmesi gerekirdi!

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Lava Tubes in Lanzarote
Lava Tubes in Lanzarote

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB