Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Galaktické znečištění
14 January 2020

Jednou z našich největších obav tady na Zemi je v současné době změna klimatu a její škodlivé vlivy na přírodní prostředí včetně znečištění vzduchu a oceánů.

Vůbec poprvé nyní vědci zachytili nejrannější znečištění prostředí ve vesmíru.

Astronomové objevili obrovská uhlíková mračna, která se rozprostírají více než 30.000 světelných let okolo mladých galaxií vzniklých zhruba jednu miliardu let po velkém třesku.

Uhlíkatý plyn je v určitých formách jednou z nejvíce škodlivých znečišťujících látek pro životní prostředí na Zemi. Ale ve vesmíru je to přírodní prvek zásadní pro formování nejranějších hvězd a galaxií.

Prvky jako uhlík a kyslík v raném vesmíru krátce po velkém třesku neexistovaly. Vznikaly až později hluboko v jádrech hvězd a až následně se rozšířily do celého vesmíru. Tato studie obsahuje pozorování prvních známek těchto plynů šířících se do kosmu.

„Cool“ zajímavost

Veškerý uhlík ve vesmíru byl stvořen uvnitř hvězd. Je zároveň neoddělitelnou součástí světa, ve kterém žijeme, od oxidu uhličitého ve vzduchu, který dýcháme po rostliny, které jíme. Navíc je téměř pětina našeho těla tvořena právě uhlíkem!

VoSk

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

A Young Galaxy Surrounded by a Cloud of Carbon Gas
A Young Galaxy Surrounded by a Cloud of Carbon Gas

Printer-friendly

PDF File
1010.3 KB