Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Gökada Yarışları
20 April 2011

Evrende gökadalar genellikle birbirlerinden uzakta bulunurlar. Örneğin, kendi gökadamız olan Samanyolu gibi 25 gökadayı ard arda sıralarsanız bize en yakın gökada olan Andromeda’ya ulaşırsınız. Bununla birlikte, yukarıdaki yeni görüntüde gösterilen iki gökada birbirlerine çok yakınlar, aralarındaki boşluk Samanyolu gökadasının sadece yarısı kadar.

Eğer çok yakından bakarsanız her iki gökadanın da sarmal bir şekli olduğunu görebilirsiniz, bu nedenle onlara sarmal gökadalar deniyor. Sarmal gökadaların uzun kolları gökadanın merkezi etrafında dolanan yıldız ve gazlara ev sahipliği yapıyor.

Resimde görülen gökadalar birbirlerine çok yakın oldukları için birbirlerinin kollarını çekiyorlar. Bu nedenle şekilleri değişiyor. Örneğin, soldaki gökada şimdi mükemmel bir sarmal yerine parlak bir leke gibi görünüyor. Bunun nedeni parlak ve sıcak gazlarının bir kısmının komşusunun çekimi nedeniyle dışarıya atılmasıdır. Gökadalar zamanla birleşerek büyük bir gökada olmadan önce birbirlerine daha da yaklaşacaklar.

Kendi gökadamız Samanyolu’da sonunda Andromeda Gökadası ile birleşecek, ama bu çok uzun bir süre sonra gerçekleşecek, yaklaşık 5,000,000,000 yıl sonra!

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Images

Galaxies Playing Tug of War
Galaxies Playing Tug of War

Printer-friendly

PDF File
797.3 KB